باتری خودرو

RC یا ظرفیت ذخیره چیست؟

یکی از شاخص های مهم در باتری ماشین،Reserve Capacity و به معنی “ظرفیت ذخیره باتری” است که به اختصار به آن RC گفته می شود. شاخص RC نشان می دهد که یک باتری نو با شارژ کامل در صورت خرابی دینام برای چه مدتی می تواند عملکرد مطلوب لوازم برقی خودرو را حفظ کند.

شاخص RC (ظرفیت ذخیره باتری ماشین)

تعریف علمی شاخص RC عبارتست از: “مدت زمانی که طول می کشد تا یک باطری اتومبیل با شارژ کامل جریانی ۲۵ آمپره را در دمای ۸۰ درجه فارنتهایت (برابر با ۲۶٫۶ سانتیگراد) تولید کند بدون اینکه ولتاژ آن در هر سلول از ۱٫۷۵ ولت که برای روشن شدن ماشین لازم است، کمتر شود.”
یا به عبارت دیگر :”مدت زمانی که طول می کشد تا یک باطری ماشین که دارای شارژ کامل است؛ جریانی معادل ۲۵ آمپرساعت را در دمای ۸۰ درجه فارنتهایت (برابر با ۲۶٫۶ سانتیگراد) تامین نماید بدون اینکه ولتاژ کل آن از ۱۰٫۵ ولت کمتر شود.”

هر چه RC عدد بزرگتری باشد به علت وجود صفحات بزرگتر و سرب بیشتر، وزن باتری سنگین تر خواهد بود. از دلایل اهمیت “ظرفیت ذخیره باطری” تاثیر این شاخص بر روی افزایش مقدار بار پارازیتی در حالت کلید خاموش یاKEY OFF و در مواقع اضطراری است.

در مقالات دیگر شما را با شاخص های دیگر باتری خودرو از جمله شاخص CCA (آمپراژ باتری ماشین در هوای سرد) آشنا خواهیم کرد. از این که با کارما باطری همراه بودید سپاسگذاریم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *